NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Тонът на времето Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
4202
Тонът на времето

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

| 08 Септември 2024, 10:10 ч.
Вече 60 години „Мила Родино
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Снимка © DFA

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Изложба с оригинални творби на Салвадор Дали, Марк Шагал и Джорджо де Кирико, вдъхновени от библейски теми, бе открита в Художествената галерия в Силистра. 

В експозицията са включени 45 цветни литографии на тримата световноизвестни художници. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия.

„В този вид изложбата се показва за първи път в България. Представени са съновидения на трима велики художници от началото на двадесети век. Те са сюрреалисти, създатели на нова естетика в изобразителното изкуство, обичат да рисуват въображаеми съновидения и нелогични сцени. За тях рационалното мислене потиска творческите сили и въображението и пречи за израстването на художника“, каза по време на откриването директорът на Художествената галерия в Силистра Йордан Колев.

Това е пета изложба, която фамилия Кесаури представя в Силистра. Те са колекционери и

Пърформанс с четене на пиесата „Три обиколки около света“ на Оля Стоянова ще бъде представен от актьорите на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък на 6 юли. Това съобщи директорът на културния институт Нели Шабанова.

Това е първото излизане от столицата на проекта „ПроТекст“, който представлява четения на непоказвани досега пиеси на български автори. 

Режисьор на „Три обиколки около света“ е Максима Боева, а участие ще вземат актьорите Беатрис Благоева, Николай Бърдарски и Милен Вангелов, както и музикантът Цветан Попов. 

Изявите на „ПроТекст“ не са класически четения, обясни Максима Боева. Целта е да се представи съвременна българска драматургия, да се окаже подкрепа на все повече български автори, да има повече канали, по които творчеството им да достига до хората и тези пиеси да продължат своя живот извън рамките на проекта, посочи тя.&nbs

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“. 

След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и  се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.

МАЛКО ИСТОРИЯ

След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по  текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945). 

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.

„Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли. Тя е копродукция с Националната опера и балет на Албания, откъдето за постановката във Варна гостува режисьорката Ада Гура. 

Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора. „Той говори на душата. Думите в „Бохеми“ са най-кра

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Британският принц Джордж е заснет на нова снимка, направена от майка му, херцогинята на Кембридж, в чест на 11-ия му рожден ден, информиа Пи Ей мидия/ДПА.

Бъдещият крал изглежда елегантно на черно-белия кадър, заснет от Кейт в Уиндзор по-рано този месец.

Портретът на Джордж в близък план беше споделен в социалните мрежи заедно с посланието: "Пожелаваме на принц Джордж много щастлив 11-и рожден ден днес!“

На снимката се вижда как младият принц седи и се усмихва пред камерата, облечен в бяла риза с отворено деколте и тъмен блейзър, а на лявата си китка носи гривна за приятелство.

Дворецът Кенсингтън отказва да разкрие кой е подарил гривната на принца.

Празненствата по случай рождения ден на Джордж идват след няколко наситени със събития седмици за младежа, който пътува с баща си до германската столица Берлин, за да подкрепи Англия на финала на Евр

След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.

отдел „Справочна“

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само ...
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до ...
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Ста ...
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, ...
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Тонът на времето
4202
Тонът на времето

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България.Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание.

| 08 Септември 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Вече 60 години „Мила Родино
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Снимка © DFA

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team. 

Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.

„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. 

Изложба с оригинални творби на Салвадор Дали, Марк Шагал и Джорджо де Кирико, вдъхновени от библейски теми, бе открита в Художествената галерия в Силистра. 

В експозицията са включени 45 цветни литографии на тримата световноизвестни художници. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия.

„В този вид изложбата се показва за първи път в България. Представени са съновидения на трима велики художници от началото на двадесети век. Те са сюрреалисти, създатели на нова естетика в изобразителното изкуство, обичат да рисуват въображаеми съновидения и нелогични сцени. За тях рационалното мислене потиска творческите сили и въображението и пречи за израстването на художника“, каза по време на откриването директорът на Художествената галерия в Силистра Йордан Колев.

Това е пета изложба, която фамилия Кесаури представя в Силистра. Те са колекционери и

Пърформанс с четене на пиесата „Три обиколки около света“ на Оля Стоянова ще бъде представен от актьорите на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък на 6 юли. Това съобщи директорът на културния институт Нели Шабанова.

Това е първото излизане от столицата на проекта „ПроТекст“, който представлява четения на непоказвани досега пиеси на български автори. 

Режисьор на „Три обиколки около света“ е Максима Боева, а участие ще вземат актьорите Беатрис Благоева, Николай Бърдарски и Милен Вангелов, както и музикантът Цветан Попов. 

Изявите на „ПроТекст“ не са класически четения, обясни Максима Боева. Целта е да се представи съвременна българска драматургия, да се окаже подкрепа на все повече български автори, да има повече канали, по които творчеството им да достига до хората и тези пиеси да продължат своя живот извън рамките на проекта, посочи тя.&nbs

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“. 

След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и  се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са

Премиера на „Бохеми“ подготвя Варненската държавна опера. Спектакълът е част от програмата на културния институт, посветена на 100-годишнината от смъртта на композитора Джакомо Пучини, част от която бе и изпълнението на неговия Триптих от едноактни опери. Диригент отново е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е избран за „Посланик на изкуството на Пучини по света“.

„Бохеми“ ще бъде представена на фестивала „Опера в Летния театър“ на 6 юли. Тя е копродукция с Националната опера и балет на Албания, откъдето за постановката във Варна гостува режисьорката Ада Гура. 

Много обичам „Бохеми“, защото това бе едно от първите ми заглавия като режисьор, каза преди премиерата Ада Гура и добави, че в своята версия се старае да бъде лоялна на композитора. „Той говори на душата. Думите в „Бохеми“ са най-кра

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Уелската певица Шърли Беси каза, че е била по-нервна от оказаната й от крал Чарлз Трети чест, отколкото когато е пяла за него, докато е получавала последната си кралска награда в замъка Уиндзор в Англия, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

В новогодишния списък на личностите, отличени за особени заслуги, 87-годишната Беси беше удостоена с титлата Кавалер на честта, след като през 1999 г. беше обявена за Дама-командор на Ордена на Британската империя. 

Шърли Беси е удостоена с честта за заслугите си към музиката. 

След като получи наградата във вторник, дейм Шърли сподели, че за първи път се среща с Чарлз като крал.

"Мисля, че е по-изнервящо да получиш награда от краля, отколкото да пееш пред него. Искам да кажа, че това е нещо ново, различно, докато пеенето го правя още от дете", казва Шърли Беси.

"Забравих да направя реверанс, но затова пък го х

Британският принц Джордж е заснет на нова снимка, направена от майка му, херцогинята на Кембридж, в чест на 11-ия му рожден ден, информиа Пи Ей мидия/ДПА.

Бъдещият крал изглежда елегантно на черно-белия кадър, заснет от Кейт в Уиндзор по-рано този месец.

Портретът на Джордж в близък план беше споделен в социалните мрежи заедно с посланието: "Пожелаваме на принц Джордж много щастлив 11-и рожден ден днес!“

На снимката се вижда как младият принц седи и се усмихва пред камерата, облечен в бяла риза с отворено деколте и тъмен блейзър, а на лявата си китка носи гривна за приятелство.

Дворецът Кенсингтън отказва да разкрие кой е подарил гривната на принца.

Празненствата по случай рождения ден на Джордж идват след няколко наситени със събития седмици за младежа, който пътува с баща си до германската столица Берлин, за да подкрепи Англия на финала на Евр

МАЛКО ИСТОРИЯ

След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по  текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945). 

След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.

отдел „Справочна“

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.