Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".
Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.
В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.
Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи.
Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката.
Творбите са изпълнени в масло,
Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров.
То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца.
Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона.
Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му.
„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв
Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра.
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.
Биографичният филм за Спиър
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.
И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.
Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.
Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът.
<
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.
Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.
Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.
Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“.
След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.
МАЛКО ИСТОРИЯ
След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945).
Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.
В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.
„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р
Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.
Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.
„След страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.
По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август.
Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.
В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.
България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП.
Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“.
П ...
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.
С над 10 години активно творче ...
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
„Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".
Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.
В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.
Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи.
Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката.
Творбите са изпълнени в масло,
Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров.
То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца.
Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона.
Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му.
„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв
Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра.
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.
Биографичният филм за Спиър
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.
И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.
Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.
Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът.
<
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.
Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.
Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.
Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“.
След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.
Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.
В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.
„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р
Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.
Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.
„След страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.
По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август.
Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.
В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.
България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
МАЛКО ИСТОРИЯ
След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945).
След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.